bizimle iletişime geçin >>>>

Evcil hayvanlarınızın mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşayabilmesi için yenilikçi, yüksek kaliteli, doğal, dengeli ve besleyici lezzetler!

MAMALARIMIZIN VAZGEÇİLMEZLERİ

MAMALARIMIZIN VAZGEÇİLMEZLERİ

MAMALARIMIZIN VAZGEÇİLMEZLERİ

MAMALARIMIZIN VAZGEÇİLMEZLERİ

MAMALARIMIZIN VAZGEÇİLMEZLERİ

MAMALARIMIZIN VAZGEÇİLMEZLERİ

MAMALARIMIZIN VAZGEÇİLMEZLERİ

MAMALARIMIZIN VAZGEÇİLMEZLERİ

MAMALARIMIZIN VAZGEÇİLMEZLERİ

MAMALARIMIZIN VAZGEÇİLMEZLERİ

A vitamini, karotenoid, B3 vitamini, B6 vitamini, C vitamini, K vitaminleri ve folik asitler bulunmaktadır. A vitamini göz sağlığını destekler. Antikanserojen özelliği bulunur. Cilt ve tüy sağlığını olumlu etkiler. Prebiyotik rolü ve lifli yapısı ile sindirim sistemini destekler. Anti-diyabetiktir. Antioksidanlar bakımından zengindir bu da kalp sağlığını destekler. 

Bol miktarda C, E, B vitaminleri, magnezyum, demir, kalsiyum içerir. İçerdiği A vitamini ile göz sağlığı için yararlıdır. Karaciğerin temizlenmesinde katkıda bulunur. İçerdiği lutein gibi antioksidan özellikli bitkisel bileşenler sayesinde stresi azaltarak hücrelerin kanserleşme riskini azaltır. İçerdiği potasyum sayesinde tansiyon düşürücü etkisi vardır. C vitamini ile bağışıklığı güçlendirir.

Vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından zengindir. Özellikle A, C vitaminleri açısından zengin olması sebebiyle göz sağlığına iyi gelir. Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemini destekleyerek konstipasyonu (kabızlığı) önler. Kansere karşı koruyucudur. İçerdiği magnezyum ve çinko sayesinde kemiklerin güçlenmesine katkı sağlar. İçerdiği potasyum sayesinde kalp sağlığına iyi gelir. Kemik sağlığı için önemli olan K vitamini ve magnezyum içerir. Düşük glisemik indeksi ile kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.

Omega 3, omega 6 ve omega 9, lifler, karetanoidler, triptofan amino asidi, delta-7-sterol, magnezyum, potasyum, çinko, fosfor, E vitamini, C vitamini, protein ve karbonhidrat içerir. Probiyotik etki gösterir. Kolesterol dengelenmesine yardımcı olur. Seratonin seviyesini arttırır. Bol miktarda bulunan çinko bağışıklığın desteklenmesini sağlar. Anti-inflamatuar etkisi vardır. Lif bakımından zengin olduğu bağırsak hareketlerinin ve sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur.

Antioksidan ile bol protein, karbonhidrat ve lif içerir. A, B, E, K vitaminleri içerir. Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko içerir. Konstipasyon (kabızlık) sorununa iyi gelir. Antibakteriyel özelliğiyle solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.

Antioksidan özelliği ile bilinen karadut aynı zamanda C vitamini kaynağıdır. Bağışıklık sistemini koruyarak vücudu enfeksiyonlara karşı savunur.  Ayrıca karadut içerdiği antosiyanin sayesinde kanseri ciddi olarak tehdit eder. Büyümesini ve vücutta çoğalmasını engeller.

İçerdiği yüksek oranda lignan sayesinde antioksidan özelliğe sahiptir. Hormonal dengeye yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri içerir. Yüksek lif içeriği ile sindirim sistemi düzenlenmesini sağlar. Kolesterol düşürülmesine yardımcı olur. Bağışıklığı destekler, sindirim sistemi aktivitesini düzenlemeye yardımcı olur. Kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi mineraller ile kemik sağlığına katkıda bulunur.

C, B9 (folik asit), potasyum, demir, magnezyum ve fosfor içerir. Betalain içeriği ile güçlü bir antioksidandır ve karaciğer fonksiyonlarını destekler. Betalain aynı zamanda kalp hastalıklarına karşı korunmada rol oynar. Kardiyovasküler sistemi destekler. Kansere karşı koruyucudur. Anti-inflamatuar özelliğe sahiptir. İçerdiği nitratlar sayesinde enerji performansını arttırır.  Düşük kalorilidir. İçerdiği lif sayesinde tokluk hissi yaratırken sindirim sisteminin düzenlenmesine katkıda bulunur. 

Lif açısından diğer elmalara göre daha zengindir. Proteini yüksek karbonhidratı da düşük ve yağsız bir gıdadır. İçerisindeki bazı antioksidan bileşenler ve lif, glikozun emilimini yavaşlatarak kan şekerinin aniden yükselmesini önler. Hem konstipasyon (kabızlık) hem diyare (ishal) oluşumunu önler. Sindirim sisteminin düzenlenmesine katkıda bulunur. İçerdiği kalsiyum, fosfor ve magnezyum mineralleri sayesinde kemik sağlığını destekler.

Kalsiyum deposudur. Kemiklerin güçlenmesini sağlar. Dişlerin güçlenmesine ve diş eti hastalıklarının engellenmesine yardımcı olur. Deri sağlığını olumlu etkiler. Tırnakların güçlenmesini sağlar. Kalsiyum ve kolajen içeriği ile yara iyileşmesine katkıda bulunur.

Anti-inflamatuar etkilidir. Bağışıklığı güçlendirir, antioksidan özelliklidir. İçerdiği kurkimin ile kanserli hücrenin gelişimini engelleyebilir. Kalp sağlığını destekler. Sindirim sistemi fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Eklem problemlerine iyi gelir. Deri sağlığı için dost bir gıdadır.

Kardiyovasküler hastalık, diyabet veya felç geliştirme riskini azaltabilecek antioksidan özellikler içerir. A, D, E, K, vitaminleri, demir, fosfor, magnezyum yer almaktadır. Omega-3 deri ve tüy sağlığı için etkilidir. Bağışıklık güçlendirmeye yardımcı olur. Kolesterol seviyesini düşürür. Bağırsak aktivitesini düzenler. Enerji verici bir gıdadır.

MAMALARIMIZIN PROTEİNLERİ

MAMALARIMIZIN PROTEİNLERİ

MAMALARIMIZIN PROTEİNLERİ

MAMALARIMIZIN PROTEİNLERİ

MAMALARIMIZIN PROTEİNLERİ

MAMALARIMIZIN PROTEİNLERİ

MAMALARIMIZIN PROTEİNLERİ

MAMALARIMIZIN PROTEİNLERİ

MAMALARIMIZIN PROTEİNLERİ

MAMALARIMIZIN PROTEİNLERİ

Vitamin deposu olan dana billur içeriğinde A, D, E, K, çinko, selenyum ve demir kaynağıdır. B12 vitamininden zengin olması evcil dostumuzun tüy ve tırnak sağlığı sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Kuzu billura oranla biraz daha sert yapılıdır.

En iyi biyoyararlanımlı A vitamini; B1, B2, B3, B6, B9 ve özellikle B12 açısından oldukça zengindir. Folik asit olarakta bilinen folat bu vitaminin (B9 vit.) doğal formudur ve dana ciğerde bol miktarda bulunur. Ayrıca demir, bakır, çinko ve methionine gibi oldukça yararlı mineraller içerisinde bulunmaktadır. Dana ciğer içerisindeki demir bitkisel kaynaklı demirden farklı bir formüle sahiptir ve bunu sadece etsel gıdalardan sağlayabilirsiniz.

Kaliteli protein kaynağı, B vitaminleri deposudur. Demir açısından zengindir, bu sayede anemiyi önlemede yardımcıdır. Bol proteinli, demir, çinko, selenyum ve vitamin B12, B3 ve B6 içeriğiyle kas gelişimini ve kondisyonu destekler. Çinko sayesinde tüy ve tırnak sağlığına katkı sağlar.

İçerdiği glukozamin ve kondroitin ile eklem ve kıkırdak sağlığını destekler. Ayrıca bu maddelerin iltihaplanma karşıtı ve ağrı önleyici özellikte olduğu görülmüştür. Kolajen bozulmasını azaltarak cilt bariyerini destekler. Vücutta antikor seviyesini arttırarak bağışıklığı destekler. Köpekler için doğal çiğneme davranışlarını tatmin etmelerine yardımcı olur. Bu diş ve diş eti sağlığını koruyabilir, aşırı stres ve enerjiyi azaltabilir. Kuzu gırtlaktan farkı boyutudur. Orta ve büyük ırk köpekler için önerilir.

Proteince zengindir ve hayati öneme sahip B vitaminleri kaynağıdır. İçerdiği selenyum sayesinde enzimlerin düzenli çalışmasında rol oynar. İçerisindeki çinko ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Yüksek proteinli düşük yağlı bir üründür. B vitaminleri, potasyum, fosfor, demir, çinko, selenyum ve protein açısından zengindir. Folik asit (B9) açısından zengin olmasıyla DNA sağlığı ve aneminin önlenmesinde rol oynar. B12 vitamini, kan ve sinir hücreleri sağlığını olumlu etkiler. Kalp damar sağlığını destekler. Vücut için iyi bir enerji kaynağıdır. Kolajen içerir.

Protein ve yağca zengindir.
Harika bir A vitamini, D vitamini ve zengin mineral deposudur.
İçerdiği B3 vitamini (niasin), B6 vitamini, selenyum, fosfor ve sayısız iz elementler sayesinde sinir ve bağışıklık sistemi sağlığı için önemli bir kaynaktır. Tiroid, kemik, deri, diş sağlığı ve kan yapımı için faydalıdır.

Tavuk etine benzer lezzette olan hindi eti yüksek protein oranı ve düşük yağ oranı ile oldukça yararlı bir beyaz et çeşididir. B1, B2, B3 vitaminleri ve başta lizin olmak üzere pek çok amino asiti yüksek düzeyde içermektedir. Lizin ise kalsiyumun emilimini artırmaktadır. Bu sayede kas ve sinir sistemini korur. Ameliyat sonrası iyileşmelere faydalıdır. Aynı zamanda hindi etinin içerdiği yüksek miktardaki çinko da iyileşmelere katkıda bulunan önemli bir mineraldir. Hindi etinin bir diğer özelliği ise içerdiği esansiyel aminoasitlerden biri olan. Triptofan’ın vücutta serotonine dönüşmesi ve dolayısıyla mutluluğa sebep olduğunu söyleyebiliriz. Düşük kolesterol miktarı ile kalp dostu bir üründür.

Taşlık, yağı az ve vitamini çok bir ettir. B12 dahil beyin ve bağışıklık sistemi için çok önemli maddeleri içerir. Niasin içerdiği için kan dolaşımı, hormon üretimi için doğal bir şifa kaynağıdır. Glukozamin için doğal kaynaktır, bu sayede eklem sağlığına katkıda bulunur.

Fosfor, B vitaminleri, bakır ve özellikle kediler için kritik öneme sahip taurinin doğal kaynağıdır.
Tüm hindi ürünlerinde olduğu gibi, yağ oranı az sağlıklı, kaliteli protein kaynağıdır. CoQ10, yani harika bir kardiyovasküler sistem koruyucu antioksidan içerir. Kalp fonksiyonunu düzenleyici taurin içerir. Kediler taurin sentezleyemediği için dışardan almaları gerekir, bu yüzden kediler için harika bir taurin kaynağıdır.

Vitamin ve minerallerden zengin, yüksek proteinli, düşük yağlı, kalp dostu ve kanser düşmanı bu ürün patili dostlarımız için oldukça lezzetli ve besleyicidir. Karadutun içerdiği fruktoz sebebiyle diyabet hastası dostlarımızın dikkatli kullanılması tavsiye edilir.

İçerdiği mikroorganizmalar probiyotik özelliğiyle bağırsak florasının düzenlenmesinde rol oynar. Sindirim sistemini rahatlatır. Triptofan, kalsiyum ve magnezyum bakımından zengindir. Kolesterolü düşüren gıdalardan bir tanesidir. B1, B2, B5 ve B12 vitaminlerinden zengindir. Proteini yüksektir.

Düşük yağ ve yüksek protein içeriği ile değerli sakatatlardan bir tanesidir. A, D, E, K, B12, Çinko, Selenyum ve Demir deposudur. Yüksek demir içeriği ile anemi için faydalıdır. İçerdiği kolin sayesinde sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Dana billura oranla daha yumuşak yapılıdır. Kolesterolü yüksek olanların kontrollü şekilde kullanması önerilir.

İçerdiği glukozamin ve kondroitin ile eklem ve kıkırdak sağlığını destekler. Ayrıca bu maddelerin iltihaplanma karşıtı ve ağrı önleyici özellikte olduğu görülmüştür. Kolajen bozulmasını azaltarak cilt bariyerini destekler. Vücutta antikor seviyesini arttırarak bağışıklığı destekler. Köpekler için doğal çiğneme davranışlarını tatmin etmelerine yardımcı olur. Bu diş ve diş eti sağlığını koruyabilir, aşırı stres ve enerjiyi azaltabilir. Dana gırtlaktan farkı boyutudur. Küçük ırk köpekler için önerilir.

A, B2, B12, Omega-3, Omega-6, protein, kalsiyum, fosfor içerir. Kemik erimesini, diş çürüklerini önler. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir, ülseri önler. Kemik gelişimini destekler. İçerdiği serum protein ile kas gelişimini destekler ve egzersizler için sonucu çıkabilen kas sakatlanmalarında iyileştirici etkiye sahiptir.

En yağsız balıklardan olan mezgitin içeriği oldukça faydalıdır. B vitaminleri açısından en zengin balık türlerinden biridir. B1 (tiamin) ve B3 (niasin) nörolojik ve duygusal tepkileri metabolizma edebilme gibi görevleri üstlenir. Bu etki sonucunda hazımsızlık, kronik kabızlık gibi sorunların önüne geçilir. A, D, B6 ve B12 vitaminleri açısından da zengindir. Omega-3 içerir. Deri ve tüy sağlığına oldukça faydalıdır.

Protein ve vitamin değeri yüksektir. İçerisinde A, D, E, K2 vitaminleri bulunur. B12 vitamini içeriği ile kırmızı ete alternatif olabilir. Demir, çinko, potasyum ve kolajen bulundurur. İçerdiği folik asit (B9) B12 vitamini ile beraber çalışarak kırmızı kan hücrelerini oluşturur. (Kan yapımını arttırır.). Kalp ve damar hastalıklarına neden olan homosistein seviyelerini düzenleyerek kolesterolü önlemeye yardımcı olur. Ancak fazla tüketimde kolesterolü tetikleyebileceği için kontrollü kullanılmalıdır.

Değerli protein kaynaklarından biridir. Yüksek protein kas gelişimini ve onarımını destekler. Düşük yağ oranı ile kalp dostu et olarak bilinir. Potasyum, fosfor, demir, çinko kaynağıdır. Aynı zamanda sodyum oranı çok düşüktür. Bu sebeple kan basıncı yükselmesiyle yüksek tansiyona sebebiyet vermez. Özellikle B2, B6, B12 açısından değerli olan bu ette; A, C, E, B1, B3, B5, B9 vitaminlerini de içermektedir. İçerdiği esansiyel aminoasitlerden olan triptofan vücuda alındığında serotonin üretilmesini destekler.

Selenyum kaynağıdır. Bu sebeple kanser önleyici etkisi vardır.
Anemi ve sinir sistemi kaynaklı problemleri önleyici B vitaminleri açısından zengindir.
Glukozamin için doğal kaynaktır, bu sayede eklem sağlığına katkıda bulunur.

Yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Sağlıklı kemiklerin, dişlerin ve genel bağışıklık fonksiyonunun korunması için önemli olan A, D ve E vitaminlerini ve kalsiyum içerir. Deri sağlığına katkıda bulunur.

MAMALARIMIZIN VİTAMİNLERİ

MAMALARIMIZIN VİTAMİNLERİ

MAMALARIMIZIN VİTAMİNLERİ

MAMALARIMIZIN VİTAMİNLERİ

MAMALARIMIZIN VİTAMİNLERİ

MAMALARIMIZIN VİTAMİNLERİ

MAMALARIMIZIN VİTAMİNLERİ

MAMALARIMIZIN VİTAMİNLERİ

MAMALARIMIZIN VİTAMİNLERİ

MAMALARIMIZIN VİTAMİNLERİ

Suda Çözünen Vitaminler

  • B Vitamini, C Vitamini: Vücutta depolanmazlar ve uzun süre kalmazlar. Vücudu idrar yolu ile terk ederler. Kolayca depolanmadıkları için yağda çözünen vitaminlere oranla daha çok ihtiyaç duyulur.

Enerji metabolizmasında önemli rol alır. Besinlerden enerji oluşumunu sağlayarak kalp, beyin, kaslar ve diğer organların ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılar ve organ ve dokuların işlevlerini yerine getirmesine katkı sağlar. Bilişsel fonksiyonların düzgün işlemesine yardımcı olur. Kas fonksiyonu için gereklidir. Büyüme ve gelişme için önemlidir.

Enerji metabolizmasında yer alır. Hücre büyümesi ve gelişimi için önemlidir. Antioksidan özelliklidir. Kolajen üretiminde rol oynar. Sinir sisteminde önemli fonksiyonu bulunur. Oksijen taşınmasından sorumlu olan kırmızı kan hücreleri üretiminde rol oynar. Baş ağrısı, egzama, dermatit ve katarakt gibi hastalıkları önlemede etkili olabilen bir vitamin türüdür.

Protein, karbonhidrat ve yağların metabolizmasında önemli rol oynar. Kolesterol yönetiminde önemli yer tutar. Sinir sisteminin sağlıklı şekilde çalışması için gereklidir. Deri sağlığına iyi gelir. İltihaplanmayı azaltması için deri sağlık ürünlerinde kullanılır.

Enerji metabolizması için önemlidir. Kolesterol sentezinde rol oynar. Kırmızı kan hücresi oluşumunda yer alır. Dokuların büyümesi ve iyileşmesine destek olarak yara iyileşmesinde önemli rol alır. Deri sağlığı için olumlu etkileri olduğundan sağlık destek ürünlerine eklendiği bilinmektedir. Tüylerin daha parlak ve sağlıklı olmasında etkilidir. Tırnakların kırılmasını önler.

Kırmızı kan hücresi üretimine destek olur. Anemi (kansızlık) oluşumunu önler. Kalp damar sağlığına olumlu etkisi vardır. Serotonin artışına sebep olarak mutluluğa sebep olur. Antikor üretimine destek olarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Hormonların sentezlenmesinde ve metabolizmasında rol alır.

Enerji metabolizmasına katılır. Sağlıklı deri, tüy, tırnak gelişimi için çok önemlidir. Tırnakların kırılması, tüylerin parlak ve yumuşak olmasını sağlar. Gebelikte yavrunun sinir sistemi gelişimde önemli rol oynar.

DNA sentezi ve yenilenmesinde rol aldığından önemlidir. Hamilelik döneminde yavrunun organ ve doku gelişimini destekler. Kırmızı kan hücresi yapımına katılır. Nörolojik fonksiyon ve gelişim için önemlidir. Deri sağlığını olumlu etkiler. Aynı zamanda tüylerin çok daha sağlıklı uzamasına sebep olur. Kalp sağlığını destekler.

Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gereklidir. Sinir sistemi fonksiyonu için elzemdir. Kardiyovasküler sistemi destekler. Enerji metabolizmasına katılır. Büyüme ve gelişmeye katkıda bulunur. Seratonin, dopamin gibi duygu düzenlenmesinde rol alan hormonları dengelemeye yardımcı olur. Kemik sağlığını destekler. Deri, tüy ve tırnak sağlığını olumlu etkiler. Kas gelişimini destekler.

Güçlü bir antioksidandır. Hücresel sağlığı korumak için E vitamini gibi diğer antioksidanları yeniden üretir. Deride, kemiklerde, kıkırdakta, kan damarlarında ve diğer bağ dokularında bulunan yapısal bir protein olan kolajenin sentezi için gereklidir. Kolajen vücuttaki dokulara güç, yapı ve esneklik sağlar. Kolajen sentezini ve doku onarımını teşvik ederek yara iyileşmesinde çok önemli bir rol oynar. Yeni kan damarlarının oluşumunu sağlar. Antiviral ve antimikrobiyal özelliklerinden kaynaklı bazı enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Solunum yolu enfeksiyonlarının süresini ve şiddetini azaltabilir. Demir emilimini arttırır. Demir eksikliği anemisini önleyebilir. Kan basıncını azaltarak tansiyonun kontrol altına alınmasını sağlar. Antioksidan özelliğiyle hücre yaşlanmasını geciktirmeye faydalıdır. Katarakt oluşumu riski azaltılır. Alerji semptomlarını azaltır.

Yağda Çözünen Vitaminler

  • A Vitamini, D Vitamini, E Vitamini, K Vitamini: Yağ dokularda ya da karaciğerde depolanır. Rezervleri vücutta günlerce ya da aylarca kalabilir. Beslenme sırasında alınan yağlar sindirim sistemi yoluyla vücuda emilmesinde yardımcı olurlar. Vitamin A ve D vücutta fazla birikerek toksik etki oluşturma riskine sahiptir.

Vücudun immün (bağışıklık) sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olur. Bağırsak ve dokuların yapımında etkin görev üstlenir. Görme duyusunun alacakaranlıkta devam etmesini sağlar. Kemik dokusunun gelişmesine ve korunmasına yardımcı olur. Kan yapımı ve embriyo gelişmesinde aktif rolü vardır. Diş gelişimi için oldukça önemlidir. Karotenoidler; stresi azaltarak, serbest radikallerle savaşırlar. Güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

Kandaki kalsiyum ve fosfor seviyelerini düzenleyebilir. Bağırsaklardan kalsiyum emilimini destekleyebilir. Kemik yapısının oluşmasına ve kemik hasarlarının onarılmasına katkıda bulunabilir. Diş ve diş eti sağlığının korunmasını sağlayabilir. Beyin gelişimini ve sağlığını destekler. Savunma sisteminin ve vücut direncinin gelişmesini sağlar. Kas fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur. Antiinflamatuardır, bağışıklık hücrelerinin çoğalmasını sağlar. Anormal hücre gelişmesini önleyerek kanser riskini azaltır. Depresyon gibi ruh hali bozukluklarına faydalıdır. Kardiyovasküler sağlığa iyi gelir.

Güçlü bir antioksidandır. C vitamini, glutatyon ve koenzim Q10 gibi diğer antioksidanları da yenileyerek vücudun genel antioksidan savunma sistemini güçlendirir. Bağışıklık gözetimini geliştirmeye, enfeksiyonlara karşı korumaya ve enflamatuar süreçleri düzenlemeye yardımcı olabilir. Vasküler fonksiyonu, kan akışını ve kan basıncı regülasyonunu iyileştirmeye yardımcı olur. Derinin elastikiyetini ve dokusunu iyileştirmenin yanında yara izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Katarakt riskinin azaltılmasında rol oynayarak göz sağlığını destekler. Parkinson gibi nörodejeneratif hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur.

Pıhtılaşma faktörlerinin sentezlenmesini sağlayarak kan pıhtılaşmasını sağlar. Kemik metabolizması ve mineralizasyonunda da görev yapar. Kemik yoğunluğunun korunmasına ve kırılma riskinin azaltılmasına yardımcı olur. Damar sağlığı için önemlidir. Vasküler elastikiyetin korunmasına ve kardiyovasküler olay riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Alerjisi veya Sağlık Sorunu Olan Bir Hayvanımı Hangi Rawie Mama İle Beslemeliyim?