Çiğ Beslenme

Çiğ Beslenme Modeli Nedir?

Çiğ beslenme (Raw Food) veya BARF (Biologically Appropriate Raw Food = Biyolojik Olarak Uygun Çiğ Gıda) kedi ve köpeklerin gelişimsel süreçlerindeki beslenme şekilleri gözetilerek oluşturulmuş beslenme modelidir.

Çiğ beslenme modelinde gıdalar ısıl işleme maruz bırakılmadan servis edilmekte/tüketilmektedir. Isıl işlem görmeyen ürünler besin değerlerini kaybetmediklerinden maksimum yarar sağlanmakta olup, ekstra besin takviyesine ihtiyaç duyulmamaktadır.

Doğal yaşamlarında kediler zorunlu etobur, köpekler ise etobur olarak evrilmiş fakat zamanla hepçil beslenmeye adapte olmak zorunda kalmış hayvanlardır. Her ne kadar evcilleştirilmiş ya da laboratuvar ortamında üretilmiş olsalar da sindirim sistemleri büyük değişikliğe uğramamıştır. Etobur hayvanlar doğaları gereği çiğ et ve et ürünleri ile beslenirler. Bazı sebze ve meyveleri de tüketebiliyor olsalar da sindirim sistemleri tahıl ve tahıl ürünlerini öğütmeye uygun değildir. Bu sebeple onlara sunduğunuz mamaların içeriği ve üretim şekli sağlıkları açısından çok önemlidir.

Beslenmenin yaşam kalitemiz açısından ne denli önemli olduğu, çeşitli hastalıkların gerekçeleri bilimsel olarak açıklandıkça hayatımızda daha da önem kazanmıştır. Kendimiz için katkısız, genetiği değiştirilmemiş besinleri tüketmeye ve paketli gıdalardan olabildiğince uzak durmaya çalıştığımız günümüzde bizlerle aynı hayatı paylaşan kedi ve köpeklerimiz için de bunun mümkün olduğu kadar önemli olduğunu da vurgulamak hedefindeyiz.

Hazır tüketim ürünleri gerek kullanım kolaylığı gerekse onların besin ihtiyacını karşıladığının düşündürülmesiyle piyasada çok tercih edilmektedir. Ancak doğalarına uygun, taze ve işlenmemiş gıdaları tüketmek kedi ve köpeklerimizin fiziksel ve zihinsel gelişimlerinin artması, daha sağlıklı ve uzun bir ömür yaşamaları için temel gerekliliktir.

Çiğ Beslenmenin Faydaları Nedir?

Evcil hayvanınızın çiğ beslenmek için tasarlanmış olan sindirim sistemi, doğal halini korur ve bağırsak florası düzelir.
Başta bağışıklık sistemi olmak üzere tüm vücut sistemleri kuvvetlenir.
Sindirimi daha kolay olduğu için, evcil hayvanınızın yediği porsiyondan biyoyararlanımı maksimum seviyeye çıkar, atıklar azalır, dolayısıyla dışkı miktarında gözle görülür bir azalma olur.
Kızarıklık, kaşıntı, pullanma gibi bazı rahatsızlıklar direkt beslenme ile alakalı olabildiğinden bu problemlerin giderilmesine yardımcı olur.
Kürkleri ve tüyleri daha parlak ve yumuşak bir hal alır.
Vücut kokusunda önemli miktarda azalma olur.
Ağız kokusu azalır.
Çiğ beslenmenin antiinflamatuar (yangı önleyici) etkisi ile genel vücut kondisyonu artar.
Eklem sağlığı desteklenir.
Daha enerjik, daha mutlu ve mental açıdan daha güçlü olurlar.

Çiğ Beslenme Zararlı Bakteri Oluşumuna Neden Olur mu?

Tarım ve Orman Bakanlığı onaylı işletmelerden, insan tüketimine uygun olarak tedarik ettiğimiz hammaddeleri aynı gün içerisinde ürünlerimizi oluşturduktan sonra -40 derecede şoklamaktayız. Bu sayede ürün içerisinde oluşabilecek olan zararlı bakterilerin üreme ihtimalini tamamen ortadan kaldırıyoruz. Dondurarak kurutma (freeze-dry) yöntemi ile hazırlanmış olan mamalarımız, nemleri alınarak kurutulduğundan paketlenen ürünlerimizde de bakteri üremesine uygun ortam oluşmamaktadır. Hem hammaddelerimiz hem de nihai ürünlerimiz düzenli olarak laboratuvar ortamında testlere tabii tutulmaktadır. Hijyen koşullarından ödün
vermeden, güvenilir şekilde üretim yapmak en önemli vazifemizdir.

Çiğ Beslenmeye Geçtikten Sonra Davranış Değişir mi?

En sık sorulan sorulardan biri olan “evcil hayvanım çiğ beslenirse agresifleşir mi?” düşüncesinin bilimsel olarak geçersiz olduğu kanıtlanmıştır.

Etçil hayvanların sindirim sisteminde esas rol midededir. Karbonhidrat ağırlıklı, işlenmiş gıdalarla beslendiklerinde midenin rolü bağırsağa kaymaktadır. Bu durum, literatürde ikinci beyin olarak adlandırılan bağırsağın önemli bir görevi olan hormonların depolanmasına engel olmaktadır. Oysaki çiğ verilen et tabanlı gıdalarda mide daha aktif rol almaktadır. Böylece bağırsaklar yorulmaz ve işler olması gerektiği gibi ilerleyip evcil hayvanınızın fiziksel ve mental sağlığı için elzem olan serotonin, dopamin gibi hormonları depolayabilir. Bu sayede gerekli hormanlar sinir sistemine etki edip yaşam enerjisini ve neşesini arttırır.

Özetle evcil hayvanınız dengeli olan çiğ besinleri tükettiğinde, agresifleşmenin aksine daha mutlu ve zihni daha berrak olarak hayatını sürdürür.

Çiğ Beslenmeye Geçiş Nasıl Olmalı?

Çiğ beslenmeye geçiş iki şekilde de yapılabilir.

İlk yöntemde (Cold Turkey Metodu), köpekler 12-24 saat, kediler ise 6-12 saat arası aç bırakılıp sonrasında kendisi için uygun olan Rawie mama verilerek ani geçişle sağlanabilir.

İkinci yöntemde (Kademeli Geçiş Yöntemi) ise, daha çok sindirim problemi yaşamış ya da geçişte zorlanan kedi ve köpekler için önerilmektedir. Aşağıdaki tabloda belirtildiği gibi ilerleyerek sindirim sistemlerinin daha kolay uyum sağlaması sağlanacaktır.

1.-4. Gün

%20 Rawie Mama
%80 Eski mama

%20 Rawie
%80 Kuru Mama

5.-9. Gün

%50 Rawie Mama
%50 Eski mama

%50 Rawie
%50 Kuru Mama

10.-14. Gün

%80 Rawie Mama
%20 Eski mama

%80 Rawie
%20 Kuru Mama

15.Gün +...

%100 Rawie Mama

%100 RawieRawie Freeze Dried mamaları isteğe göre su ile ıslatarak servis edebilirsiniz.

Rawie mamaların besin özelliklerini kaybetmemesi için uzun süre neme ve havaya maruz kalmaması gerekir. Bu nedenle kuru olarak sunduğunuz mamaların 1 günden uzun süre besleme kaplarında bırakılmamaları tavsiye edilmemektedir. Islatılan mamalar 1 saat içinde tüketilmeli ya da buzdolabında 1 gün boyunca saklanabilmektedir.

Geçiş sürecinin başında, bağırsak florası alışkın olmadığı besinle karşılaşacağı için dışkıda değişiklikler gözlemlenebilir. Bu durum normal ve beklenen bir süreçtir.

Değişime dirençli evcil hayvanınızı Rawie mamalara alıştırmak için ödül mamalarımızı ıslatarak başlangıç yapmayı deneyebilirsiniz. Koku esansı içeren kuru mamaya alışkın olan kedi ve köpekleri doğal gıdalara geçiş sürecinde alışkanlıklarından vazgeçirmek biraz süre alabilir. Bunu sürekli fast-food yiyen bir kişiyi sağlıklı gıdalara yöneltmek gibi düşünebilirsiniz. Unutmayın ki bu süre zarfındaki istikrarınız, onun daha sağlıklı bir ömür geçirmesi için ilk adımınız olacaktır.

Sorularınız ve merak ettikleriniz için veteriner hekimimize danışmaktan çekinmeyiniz.

Freeze Dry (Dondurarak Kurutma)

Freeze Dry Teknolojisi Nedir?

Freeze Dry teknolojisi, gıda maddelerini öncelikle -40 derecede dondurduktan sonra süblimleşme yoluyla (katıdan halden direkt gaz hale geçirme ile) kurutma işlemidir. Bu işlem sırasında gıdalar içerisindeki nemin büyük bir kısmı yok edilir. İşlem sırasında ürünler ısıl işlem görmez, pişirilmez. Freeze Dry yöntemiyle üretilmiş gıdaların besin değerinde, tat ve kokularında değişiklik yaşanmaz. Freeze Dry işlemi sonrasında gıdaların nemi %90-95 oranında azalırken besin değerleri ise tazeye eş değer seviyede min. %97 oranında korunmuş olur.

Freeze Dry Yöntemininin Donuk Mamaya Göre Avantajları Nelerdir?

Çiğ donuk mamalar, donuk halde saklanması ve sizlere ulaşana kadar da soğuk zinciri bozulmaması gereken ürünlerdir. Freeze Dry teknolojisi sayesinde mamaları donuk halde tutmak için derin dondurucularda yer açmanız veya servis etmeden önce çözülmesi için gerekli ortam hazırlıklarına gerek yoktur. Freeze Dry mamaların muhafazası kolay ve pratiktir. Freeze Dry mamalar, tüketim öncesi ön hazırlık gerektirmez ve evcil hayvanınızı dilediğiniz yerde dilediğiniz şekilde beslemenize yardımcı olur.

Freeze Dry Teknolojisinin Geleneksel Kurutmadan Farkı Nedir?

Doğal kurutma, hava ve ısı ile gerçekleşir. Isının besin maddeleri üzerinde mineral ve vitamin yapısını bozucu, dokusunu ve tadını değiştirici etkisi vardır. Bu yöntem et ürünlerinin besin değerini koruyarak kurutulması için uygun değildir. Freeze Dry işlemi -40 °C de uygulandığı için gıdaya herhangi bir ısıl işlem uygulamaz, yani gıdanın yapısındaki mineral ve vitaminlerde değişiklik olmadan kurutulmuş olur.

Mamalar Neden Hafif?

Rawie Mamalar, Freeze Dry teknolojisi ile kurutulduğunda nem oranı %90 ile %95 arasında buharlaşır. Ürünlerin içerdiği su miktarı çıkartıldığında ağırlıklarının yaklaşık %75’inin azalmasına sebep olur. Hacim olarak aynı olsalar dahi ağırlıkları sadece ¼ oranındadır. Bu sebeple kuru ürünlere su eklemeniz ile ürünler eski ağırlık ve şekillerine döneceklerdir.

Freeze Dry Ürünlerinin Raf Ömrü Ne Kadardır?

Uygun paketlenip, ağzı kapalı halde ısı ve nemden uzak tutulduğunda her an tüketime hazır olacak şekilde 12 ay raf ömrü vardır. Ürünlerde hiçbir koruyucu madde kullanılmadığından gevrekliğinin korunabilmesi için tek önemli etken nemden uzak tutmak olacaktır.

Freeze Dry Teknolojisi İle Üretilen Ürünler Nasıl Saklanmalı?

Ürünler, oda sıcaklığında ve nem oranı düşük ortamda hava almayacak şekilde saklanmalıdır.

Yeni Başlayanlar

Hangi Rawie Mamayı Seçmeliyim?

Evcil hayvanınızın damak tadına en uygun olduğunu düşündüğünüz Rawie mamalarımızdan biri ile başlayabilirsiniz. Her mama içeriği itibariyle kedi ve köpeklerinizin dengeli beslenmesi için gerekli tüm besinleri içermektedir.

Çiğ beslenmenin temel kurallarından biri de çeşitliliktir. Tek çeşit beslenme kedi ve köpeklerde zamanla bazı vitaminleri, mineralleri eksik veya fazla almasına sebebiyet verebilir. Nasıl ki insanlar hep aynı besin ile beslendiğinde, sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirse, onlarda da aynı şekilde bazı sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir.

Hayvanınızın her zaman iştahla yemeye devam etmesini sağlamak için, dönüşümlü farklı bir mamamızdan denemenizi öneririz. Eğer mama değiştirmek istemiyorsanız, çeşitli ödül mamalarından öğünlerine ekleyerek çeşitlilik yaratabilirsiniz.

Örneğin; 1 ay balıklı mama sonrasında 1 ay dana etli mama şeklinde verebilir ya da seçtiğiniz bir mamaya içeriğinde olmayan ödül mamalarından serpiştirerek öğünlerini geliştirebilirsiniz.

Alerjik yapılı bir hayvanınız varsa tavuklu mamamızdan ziyade hindili, dana etli veya balıklı tam mamalar size daha uygun olacaktır. Detaylı bilgi için veteriner hekimimiz ile görüşebilirsiniz.

Farklı Rawie Mamaları Aynı Anda Kullanabilir Miyim?

Tabii ki. Her paket bitiminde farklı bir lezzete geçebilir ya da kendi rutininizi oluşturup belli günlerde veya belli öğünlerde evcil hayvanınızı farklı Rawie mamalarla besleyebilirsiniz. Tam mama yanında istediğiniz veya dostunuzun ihtiyaç duyduğu tamamlayıcı/ödül mamalarından kullanabilirsiniz.

Rawie Mamalar Nasıl Servis Edilmeli?

Günlük vermeniz gereken miktarı sizin için hazırladığımız ‘Beslenme Tablosu’ sekmesinde, evcil hayvanınızın vücut tipi, kilosu, aktifliği ve yaşına göre seçip bulabilirsiniz. Dilerseniz orijinal kuru haliyle, dilerseniz içme suyu ile ıslatarak servis edebilirsiniz.

Evcil Hayvanımı Ne Sıklıkla Beslemeliyim?

‘Beslenme Tablosu’ nda evcil hayvanınız için belirttiğimiz günlük gramajı kedilerde 2-3 veya 4’e bölüp, küçük ve orta ırk köpeklerde 2 veya 3’e, büyük ırk köpeklerde tek veya 2 öğüne bölüp verebilirsiniz.

Önerilen Miktardan Daha Fazla Verirsem Ne Olur?

Önerilenden miktardan fazla vermeniz durumunda, dostunuzun kilo almasına neden olabilirsiniz. Onun dışında mama kaynaklı herhangi bir sağlık sorunu yaşaması olası değildir.

Rawie Mamayı Kuru Mama İle Birlikte Verebilir Miyim?

Rawie Mamaları, kuru mama ile beraber vermenizde herhangi bir sakınca yoktur. Verdiğiniz oran ile günlük beslenme miktarı uyumlu olacak şekilde verebilirsiniz.

Neden Düşük Gramajlı Veriyorum?

Freeze Dry ürünler normal ağırlığının %75’ini işlem sırasında kaybeder. Bunun nedeni içlerindeki suyun işlem esnasında buharlaşması ve geriye esas besin maddelerini içeren katı kısmın kalmasıdır. Bu sebeple 300 gramlık paketlerimizde yaklaşık 1200 grama eş değer mama bulunmaktadır.

Evcil Hayvanım Doyuyor Mu?

Her hayvanın yemesi gereken miktar bireysel ve bünyeye özeldir. Oluşturduğumuz ‘Beslenme Tablosu’ nda evcil hayvanınızın kilosuna göre olan gramaj hayvanınızın onun için gerekli olan besini tam olarak alması için yeterlidir. Ancak doyup doymadığından tam olarak emin olmak için hayvanınızı 1 hafta gözlemlemeniz ve kilosunda bir değişiklik olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. Kilosunda istenmeyen bir değişim gördüğünüz takdirde veteriner hekimimize danışıp hayvanınıza uygun gramaj konusunda destek alabilirsiniz. Bazı kedi ve köpekler çok iştahlı olabilir ve mama için ısrarcı olabilir ya da iştahsız olduğundan yemek istemeyebilirler. Bu durumların ilk haftalarda gözlemlenerek gramajların ayarlanması en sağlıklı yol olacaktır.

Besinler/ İçeriğimiz

Alerjisi veya Sağlık Sorunu Olan Bir Hayvanımı Hangi Rawie Mama İle Beslemeliyim?

Sipariş alanını doldururken evcil hayvanınızın bilgilerini eksiksiz girmeye özen gösterin. Örneğin tavuk alerjisi olan bir hayvanınız varsa hindi, balık veya dana etli mamamızı tercih edebilirsiniz. Daha spesifik alerjileri veya sağlık sorunları olan hayvanınız var ise veteriner hekimimizden destek alıp, onun için en uygun mamayı seçebilirsiniz.

Dana Eti

Kaliteli protein kaynağı, B vitaminleri deposudur.
Demir açısından zengindir, bu sayede anemiyi önlemede yardımcıdır.
Bol proteinli, demir, çinko, selenyum ve vitamin B12, B3 ve B6 içeriğiyle kas gelişimini ve kondisyonu destekler.
Çinko sayesinde tüy ve tırnak sağlığına katkı sağlar.

Dana Ciğer

Omega-3, protein, demir, B vitaminleri, A vitaminleri, Koenzim Q10 içerir. Koenzim Q10 kalp sağlığında etkilidir ve “iyi kolesterol”ü yükseltir.
İçerdiği yüksek oranda A vitamini sayesinde göz sağlığına katkı sağlar.
Eklem sağlığında olumlu rolü vardır.
İçerdiği yağ asitleri ile tüylerin sağlıklı ve parlak olmasına yardımcı olur.
Sinir sistemi, deri ve kemiklere faydalıdır.

Dana İşkembe

Proteince zengindir ve hayati öneme sahip B vitaminleri kaynağıdır.
İçerdiği selenyum sayesinde enzimlerin düzenli çalışmasında rol oynar.
İçerisindeki çinko ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Dana Yürek

Kas yapısında bir organ olduğundan B vitaminleri, demir ve esansiyel yağ asitlerinin yanında içerdiği fosfor sayesinde iskelet sisteminin güçlenmesi için faydalıdır.
Tiamin (B1 vitamini) içerdiği için karbonhidrat metabolizmasının düzenlenmesine katkı sağlar.
Özellikle kedilerde kritik öneme sahip olan taurin için mükemmel bir kaynaktır. Taurin sinirsel gelişim ve aktivite için çok önemlidir.
Harika bir antioksidan olan Koenzim Q10 ve çinko içeriğiyle kalp-damar sağlığı, sinir sistemi ve bağışıklık sisteminde kilit rol oynar.

Dana Billur

Çinko, Selenyum, Vitamin K, Vitamin D, Vitamin B-12, Vitamin A, Vitamin E ve demir kaynağıdır.
Protein oranı ve enerji kaynağı olarak değerli bir besindir.

Hindi Yürek

Fosfor, B vitaminleri, bakır ve özellikle kediler için kritik öneme sahip taurinin doğal kaynağıdır.
Tüm hindi ürünlerinde olduğu gibi, yağ oranı az sağlıklı, kaliteli protein kaynağıdır.
CoQ10, yani harika bir kardiyovasküler sistem koruyucu antioksidan içerir.
Kalp fonksiyonunu düzenleyici taurin içerir.
Kediler taurin sentezleyemediği için dışardan almaları gerekir, bu yüzden kediler için harika bir taurin kaynağıdır.

Hindi Göğüs

Evcil hayvanınızın kas yapısını destekleyen kaliteli proteince zengin, yağı az bir üründür.
B vitamini grubunun tamamından bolca bulunur.
Sindirilmesi kolaydır, sindirim sistemini yormaz.

Hindi Ciğer

Protein ve yağca zengindir.
Harika bir A vitamini, D vitamini ve zengin mineral deposudur.
İçerdiği B3 vitamini (niasin), B6 vitamini, selenyum, fosfor ve sayısız iz elementler sayesinde sinir ve bağışıklık sistemi sağlığı için önemli bir kaynaktır.
Tiroid, kemik, deri, diş sağlığı ve kan yapımı için faydalıdır.

Hindi Taşlık

Taşlık, yağı az ve vitamini çok bir ettir.
B12 dahil beyin ve bağışıklık sistemi için çok önemli maddeleri içerir.
Niasin içerdiği için kan dolaşımı, hormon üretimi için doğal bir şifa kaynağıdır.
Glukozamin için doğal kaynaktır, bu sayede eklem sağlığına katkıda bulunur.

Tavuk Taşlık

Selenyum kaynağıdır. Bu sebeple kanser önleyici etkisi vardır.
Anemi ve sinir sistemi kaynaklı problemleri önleyici B vitaminleri açısından zengindir.
Glukozamin için doğal kaynaktır, bu sayede eklem sağlığına katkıda bulunur.

Tavuk Göğüs

Lezzeti evcil hayvanlar tarafından çok sevilen, en basit ve sağlıklı ana besin maddesi sayılabilir.
Yağsız yapısı ve kaliteli proteinler açısından zenginliğiyle kas yapısı, iskelet sistemi gibi birçok vücut kondisyonunu etkileyen sistem için sağlıklıdır.

Tavuk Ciğer

Harika bir vitamin ve mineral kaynağıdır.
B vitaminleri, A vitamini, selenyum, Omega 6 ve hatta bitkisel olmayan yegâne C vitamini kaynağıdır.
Görüş ve göz sağlığını destekler.

Mezgit

Alerjik evcil hayvanlar için sağlıklı ve yağsız bir protein kaynağıdır.
Omega 3 ve 6 açısından zengindir.
Antioksidan etkisi gösteren selenyum içerir.
Deri ve tüy sağlığı üstünde etkisi vardır.

Hamsi

Omega 3 yağ asidi, EPA ve DHA içerir.Bu özelliğiyle kolesterolün düşürülmesinde etklidir.
B12 vitamini ile kalp sağlığında etkilidir.
Deri ve tüylerin yumuşak ve parlak olmasına yardımcı olur.
Yağındaki D vitamini eklem ve kemik sağlığını destekler.

Yumurta

Biotin, selenyum, çinko, demir, tiamin, B12, vitamin A,D,E içerir. Tüm içeriğiyle saf ve evcil hayvanınızın ihtiyaç duyduğu çoğu vitamini barındıran mükemmel doğal kaynaktır.

Keten Tohumu

Keten tohumunun antiinflamatuar etkisi artrit semptomlarını azaltır, kan basıncını düşürür ve böbrek sağlığı için iyidir.
Deri ve tüy sağlığında rol oynar.

Kabak Çekirdeği

Böbrek sağlığı için iyidir. Taş oluşumunu önlemeye yardımcı olur.
Lif içerdiği için sindirime yardımcıdır.
Antioksidan içerir.
Kalsiyum ihtiva eder, bu sayede kemik ve kas sağlığına faydalıdır.
Omega-3 ile bilişsel performansı arttırır.
Yağı üriner kanalın korunmasında etkilidir.

Karabiber

Piperin denen, antiinflamatuar etkisi olan bir madde içerir. Bu madde eklemleri korumaya yardımcı olur.
İçerdiği piperin sayesinde mamamızın bir diğer elementi olan zerdeçalın emilimini kolaylaştırır.
İnsulin seviyesini düşürdüğüne dair çalışmalar vardır.

Zerdeçal

Antioksidan, antifungal, antiviral ve antikarsinojen etkisinden dolayı harika bir besin maddesidir.
Kalp sağlığı, beyin sağlığı için faydalıdır.
Bağırsak sağlığı ve sindirimi rahatlatıcı etkisi vardır.

Kefir

Doğal probiyotik içeriğiyle bağırsak sağlığı ve sindirime katkı sağlar.
Kanser önleyicidir.

Lor

Yüksek protein içeriği ve probiyotik ile sindirime iyi gelir
Yüksek oranda kalsiyum içerdiği için iskelet sistemi sağlığını destekler.

Yumurta Kabuğu

İçeriğinin %95’i kalsiyum olduğundan kemik, enzim ve kas sağlığı için elzem rol oynar.

Yeşil Elma

Kedi ve köpekler için doğal bir lif ve vitamin kaynağıdır.

Fermente Sebzeler

Fermantasyon işlemi yani turşu; kedi ve köpeğinizin o sebzeden alacağı verimi maksimum düzeye çeker. Çünkü fermantasyon sırasında sebzelerin faydalı özellikleri doğal yollarla ön plana çıkar, bu yüzden hayvanın sindirim sistemine daha az iş düşer. Fermantasyon işlemi sırasında oluşan bakteriler bağırsak florasını düzenler dolaylı olarak da sindirimi kolaylaştırır. Bağırsak florasının düzenlenmesi bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Kronik bağırsak hastalıkları, alerjik dermatit, anksiyet, periodontal hastalıklar, besinlere karşı hassasiyet ve hatta kansere karşı önlem almada yardımcı olur.

Kabak

Lif, antioksidan, vitamin A, C, B6, K yönünden zengindir.
Potasyum, magnezyum ve çinko kaynağıdır.
Kısaca düşük kalorili sağlık deposudur.

Havuç

Bağırsak hareketlerini düzenleyici etkisi vardır.
Beta karoten ve A vitaminince zengin olduğu için göz sağlığında etkilidir.
Deri, tüy ve bağışık sistemini güçlendirir.

Pancar

Antioksidan ve özellikle polifenol yönünden zengin olduğu için yetişkin ve yaşlı hayvanlarda birçok hastalığın ve önlenmesinde yardımcıdır.
İçerdiği lif, vitamin A, C ve B6 sayesinde kalp ve karaciğer sağlığında önemli rol oynar.

Ispanak

Magnezyum, bakır ve demir yönünden zengin olduğu için sinir ve kas sistemi, enerji metabolizmasının kontrolü, kalp ritminin düzenlenmesi ve kan yapımında rol oynar.
Vitamin A,C,E ve K vitaminince zengindir.
Vitamin A’nın yanında, çözülebilir lifler açısından zengin olduğu için göz sağlığında da rol oynar.
Sayısız antioksidan içerir.
İçerdiği demir ve antioksidanlar, lif ve beta karotenle çalışarak sindirim sisteminin sağlığına katkıda bulunur.
Yüksek düzeyde vitamin, mineral, Omega-3 yağ asitleri ve antioksidan içerdiği için kanseri önlemede etkilidir.